باکو شهری تاریخی و زیبا است و در گوشه و کنار آن، آثار معماری به سبک‌های مختلف غربی و اسلامی و حتی آثار معماری مدرن دیده می‌شود.
باکو از نظر تاریخی و فرهنگی، یک مقصد گردشگری ایده آل است. اگر از علاقه‌مندان به معماری باشید، در باکو از گشت و گذار در محله‌های قدیمی لذت می‌برید. آثار تاریخی و مدرن در فواصل کوتاهی از هم قرار دارند و این شهر، ترکیبی جالب از ساختمان‌های قدیمی و جدید است.

با تماشای آثار معماری در سفر به باکو، می‌توانید لایه‌های تاریخی و فرهنگی این شهر را تماشا کنید و روند گسترش آن را ببینید.
برای سفر به باکو با بهترین نرخ می توانید به سایت نیکوسفر مراجعه کنید و از قیمت های استثنائی ما بازدید نمایید.
ایچری شهر، محله قدیمی باکو

ایچری شهر، محله قدیمی باکو

Ichery City

قدمت این منطقه از شهر به قرن دوازدهم برمی‌گردد. در این منطقه می‌توانید آثار معماری به سبک اسلامی، مساجد قدیمی، حمام‌های سنتی و کاخ‌های باشکوه را ببینید. کوچه‌ها و خیابان‌های این منطقه در دامنه‌ی تپه‌‌ای قرار دارند. فروشندگان، سوغات محلی و فرش‌های سنتی آذرباجیان را در فروشگاه‌ها می‌فروشند.

تا قرن نوزدهم میلادی، بیشتر جمعیت شهر در محوده دیوارهای این این قلعه زندگی می‌کردند. صنعت نفت، باکو را برای همیشه تغییر داد.
کاخ اسماعیلیه

کاخ اسماعیلیه

Ismailia Palace

وقتی باکو بخشی از امپراتوری روسیه شد، اکتشاف نفت، مردم را ثروتمندتر کرد. ثروتمندان با ساختن عمارت‌ها و کاخ‌های بزرگ، ثروت خود را نشان می‌دادند. بارون موسی نقی اف از این قاعده مستثنی نبود. البته داستان بنای کاخ اسماعیلیه، غم‌انگیز است. پسر او از دنیا رفت و بارون تصمیم گرفت تا یک عمارت باشکوه برای یادبود پدرش بسازد و دستور ساخت این عمارت را دارد.

آکادمی ملی اپرا و تئاتر باله آذربایجان

آکادمی ملی اپرا و تئاتر باله آذربایجان

National Academy of Opera and Ballet Theater of Azerbaijan

آکادمی ملی اپرا و تئاتر باله آذربایجان بنایی است که با معماری تیپیکال روسی سلطنتی ساخته شده و نمایی زرد و مشکی و متمایز دارد. نمای داخلی و بیرونی این مجموعه، بسیار چشمگیر و زیبا و همراه با جزییات است. این مجموعه به درخواست برادران میلوف و با کمک مالی نیکوکار آذربایجانی به نام زین‌العابدین تقی‌یف بنیان‌گذاری شده ‌است.

خانه دولت

خانه دولت

Government House

این عمارت در مرکز باکو قرار دارد. معماری آن به سبک باروک است و بعد از تاریک شدن هوا، با وجود نورپردازی‌های زیبا، خیره‌کننده‌تر از همیشه، خودنمایی می‌کند. ساخت این عمارت در سال ۱۹۵۲ به پایان رسید. امروزه این عمارت یکی از جذابیت‌های معماری در باکو است.

برج‌های شعله

برج‌های شعله

Flame Towers

تاریخ و فرهنگ آذربایجان با آتش گره خورده است. اگر دوست دارید معماری مدرن باکو را از نزدیک ببینید، برج‌های شعله باکو را حتما در فهرست دیدنی‌ها قرار دهید. طراحی این برج شبیه به شعله‌های آتش طراحی شده است. این برج‌ها روی تپه‌ای قرار دارند و بلندترین آن ۱۸۲ متر ارتفاع دارد. این بر هم نمادی از باکو و هم بلندترین آسمان‌خراش در آذربایجان است. زیبایی این مجموعه را شب‌ها می‌توانید نظاره کنید وقتی نورپردازی آن به زیبایی تمام، می‌درخشد.

مرکز فرهنگی حیدر علیف

مرکز فرهنگی حیدر علیف

Heydar Aliyev Cultural Center

مرکز فرهنگی حیدر علیف، نماد مدرنیته در باکو است. مرکز فرهنگی را از روی نام رئیس جمهور سابق آذربایجان، نام‌گذاری کرده‌اند. ساخت این مجموعه در سال ۲۰۱۲ به پایان رسید و معمار آن زها حدید جوایز زیادی را به خاطر این طراحی خلاقانه از آن خود کرد. فضای داخلی این مجموعه شامل موزه، تالار کنفرانس و گالری است.

منبع: theculturetrip