جمهوری چک، کشوری در اروپای مرکزی است که جزو اتحادیه اروپا به‌شمار می‌آید. تا پیش از سال ۱۹۹۳، جمهوری چک و اسلواکی، کشوری به نام چکسلواکی را تشکیل داده بودند که بعد از این تاریخ، به صورت دو کشور مستقل در آمدند. پایتخت جمهوری چک و همچنین بزرگ‌ترین شهر آن پراگ است.

ویزای توریستی جمهوری چک، در حال حاضر با تعیین وقت قبلی و مراجعه به سفارت جمهوری چک در تهران برای مصاحبه و با همراه داشتن مدارک مورد نیاز قابل دریافت است.

این ویزا به کسانی تعلق می‌گیرد که با هدف گردشگری، قصد اقامت چند روزه تا سه ماهه را در این کشور دارند. جمهوری چک عضو اتحاد شینگن است؛ بنابراین برای سفر به جمهوری چک نیاز به ویزای شینگن خواهید داشت.

1.اسکن صفحه اول پاسپورت
2.تاریخ سفر
3.شماره موبایل در دسترس

لیست مدارک جهت ویزای کوتاه مدت (تا 90 روز) به شرح زیر می باشد:
1.گذرنامه ایرانی با اعتبار حداقل سه ماه بعد از انقضای روادید مورد نیاز و 2 صفحه خالی، کپی صفحه ی اول ، کپی روادید های قبلی و مهرها. ارائه ی گذرنامه (های) پیشین توصیه می شود.
2.فرم تکمیل شده، تایپ شده و امضا شده توسط متقاضی (در موارد کودکان زیر 15 سال امضای یکی از والدین مورد قبول می باشد). قرم تقاضای روادید از لینک www.mfa.cz/visaform فرمت pdf و یا از لینک www.602.cz/mzv فرمت xml قابل دانلود می باشد. فرم مذکور به همراه سایر مدارک باید شخصا” توسط خود متقاضی ارائه گردد.
3.یک قطعه عکس 6 در 4 رنگی با پس زمینه ی سفید از چهره ی متقاضی که اخیرا” گرفته شده باشد. و با چسب (مایع)به فرم تقاضا چسبانده شود (لطفا” عکس را به فرم منگنه نکنید).
4.وجه روادید فقط به یورو پرداخت گردد:
بزرگسالان 60 یورو
کودکان (6 الی 12 سال) 35 یورو
5.بیمه پزشکی مسافرت که برای کل مدت اقامت در منطقه شنگن معتبر باشد. در صورت تقاضای ویزای مولتی (چندبار ورود) بیمه نیز باید مولتی بوده و به همراه کپی ارائه گردد. جهت اطلاعات بیشر به لینک زیر مراجعه نمایید. Travel Medical Insurance http://www.mzv.cz/teheran/en/visa_and_consular_information/travel_medical_insurance.html

لیست مدارک جهت متقاضیان روادید در ایران
1.مدارک پیش نیاز برای همه ی متقاضیان:
الف. رزرواسیون سفر:
-رزرو بلیط هواپیما (مطابق با تعداد روزهای بیمه مسافرتی و هتل)
ب. گواهی محل اقامت و گواهی تمکن مالی در زمان دیدار از کشورهای عضو:
-رزرو هتل و یا
-تایید اقامت و یا پوشش هزینه ها توسط شخص حقیقی و یا حقوقی دعوت کننده (اصل دعوت نامه ی از اداره ی مهاجرت جمهوری چک- به صورت رسمی توسط پلیس مهاجرت جمهوری چک مهر و امضا شده باشد.)، یا
-اظهارنامه بانکی از یکی از بانک های ایرانی به نام شخص متقاضی و پرینت ریز گردش سه ماه آخر همان حساب
-سایر گواهی های مربوط به تمکن مالی در طول دیدار (کارت اعتباری بین المللی، چک مسافرتی، غیره)
ج. گواهی ثبات اجتماعی-اقتصادی ( که بررسی قصد متقاضی جهت ترک کشور های عضو قبل از انقضای ویزا را ممکن سازد):
– کلیه متقاضین: گردش مالی سه ماه آخر و گواهی مالکیت، در صورت امکا:
-ترجمه ی شناسنامه با مهر دارالترجمه (مدرک شناسایی به همراه رکورد خانوادگی از اداره ثبت)
-ترجمه ی صفحه ای اول دخترچه بیمه ی با مهر دار الترجمه ( خدمات درمانی یا تامین اجتماعی)
-مقامات: حکم انتصاب یا گواهی تصدی و پرینت آخرین حقوق:
-کارمندان: گواهی استخدام یا آخرین قرارداد استخدام + پرداختی سه ماه آخر، گواهی تحت پوشش بودن بیمه تامین اجتماعی ، خدمات درمانی و یا معادل آن و یا نامه ی کارفرما که در آن علت فقدان چنین مدرکی شرح داده شده باشد. ( کلیه مدارک به زبان انگلیسی)
تجار: گواهی ثبت بازرگانی ( برای مثال گواهینامه بازرگانی و یا اظهار نامه از سازمان بازرگانی) و گواهی عضویت بیمه تامین اجتماعی ، خدمات درمانی و یا معادل آن در صورت امکان
-مدیران یا سهام داران شرکت های ایرانی: معرفی نامه امضا شده توسط نماینده ی قانونی شرکت که وضعیت متقاضی را تائید نماید. گواهی ثبت شرکت در ایران (برای مثال آگهی ثبت روزنامه رسمی) گواهی انتصاب در صورت عدم اشاره به آن در روزنامه رسمی . ( کلیه مدارک به زبان انگلیسی)
-هنرمندان: گواهی عضویت در یکی از انجمن های حرفه ای رسمی ( برای مثال، خانه سینما، خانه عکاسان و غیره) و یا گواهی فعالیت در یک فعالیت هنری حرفه ای (نمایشگاه، فستیوال و غیره) و گواهی بیمه تامین اجتماعی ، خدمات درمانی و یا در صورت امکان معادل آن
-بازنشستگان: گواهی دریافت مستمری بازنشستگان
-دانش آموزان و یا متقاضیانی که به سن قانونی نرسیده اند: گواهی وضعیت استخدام والدین و یا در صورت امکان گواهی اشتغال به تحصیل و یا کارت دانش آموزی
-متقاضیان فاقد شغل: گواهی وضعیت اقتصادی اجتماعی ( برای مثال” گواهی ازدواج، دفترچه ثبت خانوادگی، مدارک دال بر مالکیت اموال)
2.مدارک هدف از سفر
الف. تجارت
-دعوتنامه از یک کمپانی کشورهای عضو که در آن دلیل دیدار و تاریخ به همراه گواهی مستند بر رابطه ی تجاری ذکر گردد ( قرارداد، پیش فاکتور، مکاتبات، گواهی واردات و غیره) و
-اصل دعوتنامه رسمی از اداره پلیس مهاجرت چک- که به صورت رسمی توسط پلیس مهاجرت مهر و امضا شده باشد.

منبع: سایت سفارت جمهوری چک