همه ساله از ۱۰ تا ۱۷ دسامبر ( ۱۹ تا ۲۶ آذر) مراسم بزرگداشت مولانا در شهر قونیه ترکیه برگزار می شود. این مراسم شامل آئین ها و مناسک خاصی است که گردشگران زیادی را جهت تماشا به سمت خود می کشاند. اگر چه این مراسم در فصل سرد سال یعنی دسامبر برگزار می شود اما این موضوع نتوانسته چیزی از میزان گردشگرانی که برای تماشای بزرگداشت مولانا به شهر قونیه سفر می کنند را کاهش دهد.

Commemoration of Persian Poet Mowlana
جلال الدین محمد بلخی که به مولانا معروف است، از مهمترین و پرآوازه ترین شاعران ایرانی در قرن نهم بوده است. مولانا در شهر بلخ چشم به جهان گشود و در همان سن کودکی به شهر سمرقند سفر کردند و در آنجا سکونت گزیدند. اما چیزی نگذشت که این شهر را ترک کردند و به سمت شهر قونیه در ترکیه امروزی رفتند. مولانا دانشمندی بزرگ بود و شاگردان زیادی داشت. یک روز زمانی که داشت از یکی از مراسم موعظه خود به همراه کاروانش بر می گشت، در راه با شخصی به نام شمس تبریزی رو به رو شد. که بعد از آن دیدار زندگی و یا شاید بهتر است بگوییم ادبیات ایران و جهان دگرگون شد.

Commemoration of Persian Poet Mowlana
اشعار مولانا همگی در مدح و ستاش پرودگار است و تمثیل های زیبایی از قرآن کریم در اشعار این شاعر پر آوازه ایران وجود دارد. در مقدمه کتاب مثنوی که زبان عربی ترجمه شده آن را اصول دین “هذا کتابً المثنوی، وهّو اصولُ اصولِ اصولِ الدین” خطاب کرده اند. کتاب مثنوی از جمله آثار پر معنا و پر بار دوران زندگی مولانا می باشد. مولانا زمانی اقدام به نوشتن مثنوی نمود که شمس او را برای همیشه ترک کرده بود. کتاب مثنوی به گفته خود مولانا : ” مثنوی را جهت آن نگفتم که آن را حمایل کنند، بل تا زیر پا نهند و بالای آسمان روند که مثنوی معراج حقایق است نه آنکه نردبان را بر دوش بگیرند و شهر به شهر بگردند.” به همین دلیل است که آن را اصول دین می نامند زیرا در تمامی ابیات آن مدح و ستایش خداوند و پیامبر مشهود است.
در دهه های اخیر شناخت حضرت مولانا در جهان سرعت گرفته و این شاعر ایرانی از شهرت بالایی برخوردار شده است. به همین منظور کتاب او در آمریکا پس از ترجمه توسط فردی به نام کولمن بارکس بیش از ۵۰۰ هزار نسخه به فروش رسید. بنابراین می توان نتیجه گرفت که شعرهای مولانا برای تمامی جهانیان زیبا و پر معنا بشمار می رود.
مولانا پس از اینکه مدت ها در پی تبی سوزان بود، در غروب سال ۱۲۷۳ زمانی که تنها ۵۹ سال داشت از دنیا رفت. گفتنی است که مراسم عزاداری در آن زمان برای حضرت مولانا به مدت ۴۰ شبانه روز به طول انجامیده است.

Commemoration of Persian Poet Mowlana
مراسم بزرگداشت حضرت مولانا همه ساله به مدت ۷ روز به انجام می رسد. این مراسم که از ۱۰ تا ۱۷ دسامبر ادامه دارد در شهر قونیه برگزار می شود. از جمله برنامه هایی که در این مراسم وجود دارد: پخش موسیقی های عرفانی، حرکات سماع در جهت مدح پروردگار و همینطور سخنرانی هایی به منظور شناخت این شاعر بزرگ ایرانی انجام می شود. همه ساله گردشگران زیادی برای تماشای مراسم بزرگداشت مولانا به شهر قونیه سفر می کنند. که ایرانیان در سدر آنها قرار دارند.
مراسم سماع را پیروان مذهبی مولانا هر شب در سالن مرکز فرهنگی مولانا برگزار می کنند به صورت فرضی مرکزی را به منظور خورشید در نظر می گیرند و افرادی به دور آن همانند گردش سیاره ها بر روی مدار به دور خورشید می چرخند. حالت دست ها در حرکات سماع یکی به سمت بالا (آسمان) و دیگری به سمت پایین(زمین) قرار می گیرد که این معنای دریافت انرژی های مثبت از آسمان و دفع انرژی های منفی به سمت زمین است.

Commemoration of Persian Poet Mowlana
مراسم بزرگداشت مولانا در ماه دسامبر که ماهی سرد بشمار می رود، برگزار می شود؛ اما این موضوع نتوانسته از محبوبیت مراسم او بکاهند و هر سال گردشگران زیادی را به سمت خود میکشاند. مولانا نه تنها قاره آسیا و به اصطلاح شرقی ها بلکه برای تمام جهانیانی به عنوان شاعری شناخته شده است.
اگر تمایل دارید سفری به شهر قونیه و مشاهده مراسم بزرگداشت مولانا را داشته باشید می توانید از تورهای قونیه نیکوسفر اطلاعات مورد نیازتان برای سفر را به دست بیاورید.

منبع: iranreview